Za co bude město platit další čtyři roky?

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Zastupitelé schválili rozpočtový výhled do roku 2022.

Za co bude město platit další čtyři roky?

 Vyrovnané příjmy i výdaje překročí miliardu korun. Největší investicí je Sportovní hala. Město ji chce postavit s dotací i bez ní.

Sportovní hala, doplacení úvěru na Městské lázně nebo rekonstrukce kladních škol čeká Nové Město v příštích letech. Podle Michala Šmardy budou další čtyři roky hektické, ale dobrou zprávou je, že rozpočtový výhled je vyrovnaný – tedy že příjmy jsou stejné jako výdaje.

„Všechny akce, které máme v plánu, spolu nějak souvisí. Například počítáme, že v roce 2019 doplatíme úvěr za Městské lázně, a díky tomu budeme moci začít financovat Sportovní halu, která vyjde na zhruba 65 milionů korun.“ Stavbu haly chce město zčásti hradit dotací. Pokud se jí ale nepodaří získat, požádá o nový úvěr ve výši 40 milionů. Ten by potom chtělo splatit v letech 2020-2023. V roce 2019 bude také třeba předplatit 50 milionů za rekonstrukci základních škol. Na tu má sice město dotaci už schválenou, peníze ale dostane až po dokončení stavby. Kromě úvěrů a dotací bude město financovat svoje investiční aktivity z provozních přebytků rozpočtu a z fondu rezerv a rozvoje. K 1. 1. 2018 v něm má nastřádáno necelých 60 milionů korun. V minulosti byl z fondu hrazen například Dopravní terminál, Městské lázně, rekonstrukce MŠ Drobného nebo nákup budovy VZP pro novou ZUŠ.

Celkem město během následujících čtyř let utratí více než miliardu. Většina peněz jde na provoz státní správy, školy a sociální služby. Podle Michala Šmardy se bude struktura rozpočtu v příštích letech měnit. Připravujeme se i na chudší roky. Vedle fondu rozvoje ukládáme peníze i do fondu bydlení a fondu obnovy majetku. Po čase velkých investic musí přijít i čas, kdy budeme ve větší míře opravovat nejen budovy, ale i chodníky, cesty a podobně,” popisuje starosta města plány na nadcházející roky.