Noviny

Vzpomínka na Karla Daňka

Rubriky: Noviny
/ Kryštof Benoni

MUDr. Karel Daněk zemřel dne 17. října 2017 ve věku 89 let.

Vzpomínka na Karla Daňka

MUDr. Karel Daněk, CSc. se narodil 27.5.1928 v Brně. Mládí prožil v Humpolci. Gymnázium studoval nejdříve v Brně, pak v tehdejším Německém Brodě a v Humpolci v roce 1947 maturoval. V letech 1947-1952 studoval medicínu v Brně, kde 27.11.1952 promoval s vyznamenáním. Před promocí na medicíně skládal univerzitní zkoušky z ruštiny, němčiny, francouzštiny a angličtiny na Filozofické fakultě v Brně a po ní ve Státním jazykovém ústavu v Praze zkoušku z norštiny, švédštiny a islandštiny. K severským jazykům přidal Karel Daněk postupně dánštinu a faerštinu. Jazykové znalosti využil jako překladatel při obchodních jednáních ve Sportenu v Novém Městě na Moravě, jako soudní tlumočník a autor statí a článků v zahraničním tisku. Vzpomínám, když jsme spolu jeli po sametové revoluci do Holandska, jak si během cesty nastudoval odlišnosti holandštiny a němčiny, a když jsme dojeli na místo, měl v holandštině jasno.

Po absolutoriu na univerzitě projevil Karel Daněk zájem o místo na Vysočině. Jeho pracovní počátky jsou spojené s prací na Pedagogické fakultě v Prešově, v letech 1954-1957 působil v Hradci Králové, kde vedl největší a nejstarší lékařskou knihovnu v Evropě. Další dva roky pracoval jako obvodní, závodní a okresní osvětový lékař v Červeném Kostelci.

Zdravotní výchovu nebral jako úředničinu. Už za studia medicíny zpracovával na radu profesora Braneckého mnohé cizojazyčné práce o psychologii civilizačních nemocí. Získané znalosti mohl od roku 1960 realizovat v praxi. V tomto roce nastoupil konkurzní místo v oboru zdravotní výchovy při Okresním ústavu národního zdraví a přistěhoval se do Nového Města na Moravě. Z jeho iniciativy byla na oddělení tělovýchovného lékařství zřízena laboratoř funkční diagnostiky, která sloužila jako společné diagnostické zařízení nemocnice s poliklinikou. Pracoval jako sportovní lékař, následně se stal primářem Laboratoře funkční diagnostiky. Uplatnil tak skandinávsko-německou koncepci klinické fyziologie, kterou v Československu prosadil profesor Jiří Král. Vyšetření v laboratoři mělo velký význam pro včasné zjištění, jestli má pacient sklon k infarktu, nebo ne. Pod vedením doktora Daňka se toto pracoviště opakovaně zapojovalo do výzkumných úkolů doma i v zahraničí (např. vývoj kardiorespirační zdatnosti dětí; vlivy klimatu a krajiny na rekreační, léčebné a rekondiční pobyty; historie preventivní kardiologie a ergometrie). V roce 1965 získal Karel Daněk vědeckou kandidaturu v oboru historie lékařství a za svůj přínos medicíně byl jmenován čestným členem Švédské společnosti pro dějiny lékařství. Pro Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě uspořádal v letech 1962-67 řadu svazků o významných rodácích pod názvem „Průkopníci z Horácka“, věnovaných regionální historii medicíny a sportu. V letech 1964-67 koordinoval vydávání desetidílného sborníku „Problémy rekreace na Vysočině“.

V sedmdesátých letech se uskutečnila v okolí Nového Města na Moravě řada turistických pochodů, jejichž propagátorem, a to především dálkových, byl Karel Daněk. Ve spolupráci s tělovýchovnou komisí v Chiraně (dnešní Medin) a jejím předsedou Jiřím Dvořákem vydal brožurky o prospěšnosti pohybu, turistiky a lyžování. V nakladatelství Olympia vyšly pod názvy – Neodpočívej v pokoji aneb umění rekreace; Pěšky pro zdraví a pro radost; Pohybem ke zdraví; Chůze znovu objevená. Řada setkání ovlivnila doktora Daňka k přípravě sborníku překladů a výňatků z poezie, inspirované lyžováním. Sborník nazval Poezie lyžování – Poetry of skiing a jeho vydání zdůvodnil jako motivační vzpruhu pro lidi na zvýšení kondice. V roce 1985 připravil pro Novoměstský zpravodaj cyklus Sto let novoměstského lyžování v literatuře a v roce 1990 ve článku nazvaném Skutečnost ke smrti připomíná osud básníka Karla Viktora Červinky, který turistiku a lyžování na Vysočině šířil prostřednictvím svých časopiseckých reportáží.

Po celý život provázela pana primáře láska k Novoměstsku a ke klasickému lyžování. Lyžování spojené s Novoměstskem, s poezií, sportem, historií a medicínou bylo častým tématem jeho článků, úvah a studií. Sám rád lyžoval, lyžování miloval, a jakmile napadl první sníh, vyrážel bílou stopou směrem na Vlachovice. Naposledy se na běžky vydal v roce 2003, kdy prodělal mozkovou příhodu, která omezila jeho aktivity. S pomocí nejbližších statečně překonával svůj diskomfort způsobený nemocí a vedl dlouho statečný boj s následky onemocnění. Zemřel tiše dne 17. října 2017 ve věku 89 let. V osobě Karla Daňka ztrácí Novoměstsko nenahraditelnou osobnost.

MUDr. Zdeněk Kadlec

NOVOMĚSTSKÁ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • IČ: 00372854
  • DIČ: CZ00372854
  • Datová schránka: zdcsqvm
  • Registrační značka:: OÚ 3714-1491