Výtržností je ve městě málo

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Rozhovor s velitelem městské policie Jiřím Hradilem

Výtržností je ve městě málo

Vedoucím Městské policie v Novém Městě na Moravě jste už pět let. S jakou vizí jste tuto funkci přebíral?

U policie jsem pracoval už předtím a toto místo jsem bral jako výzvu. Chtěl jsem změnit obraz městské policie v očích veřejnosti a zajistit, aby lépe sloužila lidem. Doufám, že se to povedlo.

V čem tyto změny spočívaly?

Hlavním bodem bylo zajistit, aby byli strážníci více vidět v ulicích. Začali jsme chodit více pěšky, lidé si nás více všímali a ohlasy veřejnosti začaly být pozitivnější. Větší přítomnost strážníků v ulicích znamená větší bezpečí. Strážníci mohou bezprostředně reagovat na každé porušení vyhlášky, které zpozorují. Také jsou ve větším kontaktu s lidmi, a dozví se tak lépe, co je trápí a jak jim můžeme pomoci.

Co je hlavním úkolem a náplní práce městské policie?

Naší prioritou je udržování veřejného pořádku. Kontrolujeme dodržování nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství. V současné době se ale 90 procent všech přestupků týká špatného parkování. To je dnes ve městě asi největší problém. Lidé nemají kde parkovat, a proto parkují špatně. Každé parkovací místo, které se podaří udělat navíc, je dobré. Těším se, až bude hotová rekonstrukce Tyršovy ulice, kde má vzniknout přes 50 nových parkovacích míst. To městu moc pomůže.

Co děláte, když jste svědky nějakého trestného činu nebo dopravní nehody?

Voláme státní policii. Tyto věci nejsme oprávněni řešit. Maximálně zajistíme situaci na místě.

V současné době je v Novém Městě osm strážníků. Je to dost?

Fungujeme na sto procent, všechno je zajištěné, ale je to složité. Před dvěma lety odešla jedna strážnice na mateřskou dovolenou a od té doby s tím trochu bojujeme. Ale zvládáme to. Stále ale hledáme bezpečnostní asistenty. Tedy lidi, kteří by nám pomáhali hlídat přechody u škol.

Přibyla vám za poslední roky práce, nebo se bezpečnostní situace ve městě zlepšuje?

Rozhodně se zlepšuje. Ubylo výtržností, opilců. Dříve byl každý víkend nepořádek v parcích, to už je ale také minulost. Dokonce ubylo i krádeží v supermarketech, ke kterým nás dříve často volali. Poslední dobou se v ulicích objevilo sprejerství. Je to trestný čin poškozování cizí věci. Naposledy chytil dva mladíky kolega, který zrovna byl mimo službu. V takovém případě také voláme státní policii, která to s dotyčným vyřeší.

Jak vlastně vypadá pracovní den strážníka v Novém Městě na Moravě?

Ráno jde hlídat přechody přes silnice u škol. Potom zkontroluje parkovací automaty, jestli jsou v pořádku a fungují. Potom vyrazí do ulic a chodí po městě. Kontroluje dodržování pořádku a řeší oznámení od občanů. To znamená, že když mu někdo zavolá, že má s něčím problém, tak sedne do auta a jede to vyřešit. A tohle dělá 12 hodin.

Kvůli čemu volají lidé nejčastěji?

Opět je to špatné parkování. Že jim třeba někdo blokuje vjezd do garáže a tak podobně. Často také řešíme volné pobíhání psů.

Vzpomenete si na něco opravdu netradičního?

Jednou jsme dostali oznámení, že po městě pobíhá černý kozel. Často také lovíme hady. Lidé je objeví na zahradě a bojí se jich, ale naštěstí jsou to většinou jen užovky.

Jste na tyto věci nějak školeni?

Ano, máme jednoho strážníka, který má speciální výcvik na odchyt psů. Jinak chodíme všichni každé tři roky na přezkoušení ze znalosti zákonů a práva.

Ve kterém období máte nejvíce práce?

Jednoznačně jsou to letní prázdniny, kdy je tu nejvíce turistů a restaurace mají otevřené zahrádky. A potom samozřejmě během velkých sportovních akcí, jako bylo třeba MS v horských kolech.