Video: Jak slavíme 100 let od založení republiky

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Návštěva TGM, památná lípa i pomník V. Makovského

Video: Jak slavíme 100 let od založení republiky

Významné výročí jsme si poprvé výrazně připomněli během červnových slavností Nova Civitas. Oslavy české státnosti, které prostupovaly celým programem, vyvrcholily rekonstrukcí návštěvy Tomáše Garrigue Masaryka v Novém Městě léta Páně 1928. První československý prezident tehdy zavítal do Nového Města v rámci své návštěvy Vysočiny. Zdržel se tu několik hodin, poobědval s představiteli města a zanechal po sobě nezapomenutelnou legendu v podobě chybějícího nože a pohotového výměnkáře z Petrovic, který mu zapůjčil svůj křivák. Rekonstrukce se divácky zúčastnily stovky lidí. Celý den městem projížděly historické bicykly, procházeli se lidé v prvorepublikovém oblečení, a báječně tak dokreslovali atmosféru začátku 20. století.

Do vzpomínání se zapojila i Horácká galerie a Horácké muzeum. Obě instituce připravily velmi zajímavé výstavy, které vznik republiky a s ním se kryjící konec 1. sv. války připomenuly. V rámci návštěvy delegace ze Zakarpatské Ukrajiny, našich prvorepublikových spoluobčanů, zasadili členové Novoměstského okrašlovacího spolku k výročí založení Československa krásnou lípu před katolickým hřbitovem. Koncem září začala v Horáckém muzeu výstava fotografií a plakátů100: Momenty z novoměstské historie. K výročí vzniku republiky se vztahuje také promítání dokumentárního filmu 28. říjen 1918 na Moravě, které bude 4. října v 17 hodin na půdě muzea. Celý říjen si také budete moci na půdě muzea prohlédnout putovní výstavu Velká válka – Češi na bojištích Evropy.

A protože ke každému výročí patří pomníky a věnce, nezapomnělo se na ně ani v Novém Městě. 15. září byl slavnostně odhalen odlitek sochy Lva od Vincence Makovského. Obřadu se zúčastnili i příbuzní slavného umělce, kteří byli očividně velmi potěšeni tím, že se Nové Město může pochlubit další plastikou jejich slavného předka. Socha Lva stojí na Masarykově ulici a připomíná nám oběti první světové války, mezi které patří i celá řada Čechů a Slováků. Rekonstrukce za podpory Ministerstva obrany ČR se dočkal i památník v Pohledci, který bude slavnostně odhalen 27. října. Slavnosti a vzpomínání vyvrcholí přirozeně 28. října na Vratislavově náměstí.Od 15:00 tu bude bohatý program. Těšit se můžeme na filmovou projekci pod širým nebem a koncert kapely Tataband.