Včelaři měli těžký rok

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Výstava Vůně medu je tradiční akce pro včelaře, děti a širokou veřejnost. Včelaři tu představují historii svého koníčku a přibližují lidem, jak je důležité mít …

Včelaři měli těžký rok

Výstava Vůně medu je tradiční akce pro včelaře, děti a širokou veřejnost. Včelaři tu představují historii svého koníčku a přibližují lidem, jak je důležité mít rád přírodu a vědět, jak se k ní chovat. A odměnou je množství včelích produktů pro radost a potěšení na nadcházející zimní čas.
Letošní rok byl, co se týká včelaření, velice náročný. Už od vyzimování včel byly velké republikové úhyny a dotklo se to včelstev i u nás na Novoměstsku. Teplé jaro mělo na včely blahodárný účinek a včelstva se rozrostla a zesílila. Pak ale přišel květen, kdy se opět ochladilo a deštivé počasí nedovolilo včelám vytvořit si dostatečné zásoby. Všechen nektar totiž spotřebovaly pro novou líhnoucí se generaci.
Jednu výhodu tyto deště měly. Propláchly řepku. Včely na ni proto lítaly a nárůst na úlové váze byl až 8 kg sladiny za den. Od Medarda už ale pro včelaře do úlu nepřinesly včely nic. Vše bylo po odkvětu a les splachoval nárazový déšť. Medobraní tedy nebylo, spíše se to bralo jako „rámkobraní“, protože rámečky, na kterých jsou běžně plástve plné medu, byly čisté a prázdné. Otázka je, jak to? Dlouho jsme o tom diskutovali, ale rady si nevíme. Zazněly i úvahy, jestli už jsme naši krajinu prostě nezdevastovali a zda příliš nezasahujeme do přírody a její přirozenosti.
I my lidé jsme se přece od přírody odpojili. Snad je odpovědí i epidemie koronaviru, která postihla celou planetu. A právě z důvodu koronaviru jsme se jako spolek rozhodli zrušit i naši tradiční výstavu Vůně medu.
Přátelé včel a včelařů, mějte pro to prosím pochopení. Výstava Vůně medu sice nebude, ale přesuneme 21. ročník výstavy na 121. výročí do roku 2021. A přeji vám, aby si každý našel svého včelaře, který toto řemeslo dělá srdcem a jehož med je nejlepší. A ti, kdo med nemají, mohou si ho přijít koupit do klubovny novoměstských včelařů na Vratislavově náměstí č. 12 v suterénu, a to každou středu od 14 do 16 hodin.

S úsměvem  Míra Glier