Vážím si těch, kteří jsou ochotni pomoci

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Rozhovor se starostou Michalem Šmardou o koronavirové krizi

Vážím si těch, kteří jsou ochotni pomoci

Jaké dopady má koronavirus na život v našem městě?

V době, kdy spolu vedeme tento rozhovor, tak omezení dopadají zejména na školy, restaurace a úřady. Myslím si ale, že než Novoměstsko vyjde, budou opatření mnohem tvrdší. Vyloučit nelze ani opětovné uzavření většiny provozoven. Letní zaváhání bohužel „vymazalo“ náskok, který jsme získali na jaře. To přineslo velké problémy, se kterými se teď musíme všichni vypořádat.  Největší nápor očekávám v sociálních službách a v nemocnici.

Zvládne to město? Zvládne to nemocnice?

Musíme to zvládnout. Se všemi složkami jsme v kontaktu a všichni jsou mnohem připravenější než na jaře.  Ale nápor je také nesrovnatelně větší. Připravujeme se na kritickou situaci z hlediska personálu i kapacit. Jsem rád, že jsme v minulosti nepodcenili přípravu na krizové situace. Pokud se podaří nárůst nemocných zpomalit, tak by to mělo stačit.

Jsou vládní opatření rozumná a přiměřená? Dávají vám smysl a logiku?

V krizové situaci mi především přijde nesmírně hloupé, když lidé v odpovědných pozicích tato opatření zpochybňují. Musíme dodržovat hygienická opatření, nosit roušky, mýt se po každém návratu domů nebo do práce, používat dezinfekce a dodržovat rozestupy. Vláda nese odpovědnost za opatření a my neseme odpovědnost za jejich dodržování. Neříkám tím, že hájím vládu za každých okolností a že nevidím chyby, kterých se dopouští. Přijde čas jí ty chyby spočítat. Ale teď je potřeba se chovat rozumně a disciplinovaně. Je to důležité.

Jak mohou lidé pomoci?

Obnovili jsme činnost dobrovolnického centra. Pomoc nabízí i Charita nebo Portimo, skauti a další. Lidé, kteří jsou v karanténě nebo potřebují pomoc z jiných důvodů, mohou kontaktovat městskou policii na čísle 602 555 156. Na stejné číslo se mohou hlásit i lidé, kteří jsou ochotni pomoci, například s donáškou nákupů. Pořád je také dobré šít roušky. Všem, kteří se do této pomoci zapojují, bych chtěl moc poděkovat. Vážím si toho.

Kolik to bude stát?

Dopady na městský rozpočet jsou velké. Nejde ani tak o výdaje přímo spojené s opatřeními a bojem s koronavirem. Jde spíš o celkový výpadek příjmů našeho rozpočtu. Ten propad bude mimořádný. Přijdeme o desítky milionů korun. Pokud teď už vše půjde dobře, tak se dá očekávat propad o 25–30 milionů. Sestavování rozpočtu na příští rok tak bude o něco náročnější. Ale poprat se s tím musíme.

Co je jinak ve městě nového, čím se zabýváte?

Když se zkusím odmyslet od problémů s řešením nákazy, tak mě osobně asi nejvíc zaměstnává právě příprava rozpočtu. Ale jsou i dobré zprávy. Dokončili jsme stavbu Sportovní haly, konečně se podařilo dotáhnout nástavbu 1. ZŠ, docela pěkných změn se letos dočkala některá dětská hřiště, s mikroregionem a Novou Vsí jsme zvládli postavit důležitý úsek cyklostezky od lomu. Začala sloužit i nová parkovací místa na Tyršovce. Myslím si, že každý, kdo říkal, že nejsou potřeba, je jich zbytečně moc, že by jinde byla potřebnější atd., tak se může jít podívat, jak jsou zaplněná. Připravujeme také důležité stavby na další roky. Kanalizaci v Hlinném, Masarykovu ulici, Drobného, rekonstrukci Horáckého muzea. Snažíme se zajistit dotace na výstavbu tréninkového hřiště na fotbal a jistě bude potřeba investovat do cyklotras a Vysočina Areny. Slíbili jsme lidem, že připravíme projekty kompletních rekonstrukcí komunikací na Betlémě a Holubce. Práce je dost. Samozřejmě naše plány ovlivní vývoj ekonomiky. Takže uvidíme.

V jakém stadiu je participativní rozpočet? Jak to bude pokračovat?

Moc mě potěšilo, že přišly fakt zajímavé návrhy. Je vidět, že jsou mezi námi lidé, kteří nad veřejným prostorem ve městě přemýšlejí a záleží jim na něm. To je dobře. Zatím nevím, jaký projekt vyhraje, ale svého favorita mám. Hlasuje se do konce října, takže uvidíme. Jakmile budou známé výsledky, tak budou předloženy zastupitelům a ti je projednají v rámci schvalování rozpočtu. Osobně si myslím, že první ročník přinesl zajímavé projekty a stojí za to pokračovat. Doufám, že se tento projekt v našem městě chytne a lidé se do něj budou postupně víc a víc zapojovat.