Světový pohár kol v Novém Městě

Rubriky: Noviny
Aneta Linková  Sdílet článek na nebo

V Novém Městě se už chystá další mezinárodní závod. Světový pohár horských kol patří vedle biatlonu k hlavním sportovním událostem roku. Těšit se na něj můžeme 14. – 16. května.

Světový pohár kol v Novém Městě

V Novém Městě se už chystá další mezinárodní závod. Světový pohár horských kol patří vedle biatlonu k hlavním sportovním událostem roku. Těšit se na něj můžeme 14. – 16. května. Přinášíme vám rozhovor s organizátorem závodu Petrem Vaňkem.

 

Současnost je charakteristická tím, že co platilo dnes, neplatí zítra. Můžete s klidným svědomím říct, že se závody uskuteční?

V současné chvíli (polovina dubna, pozn. redakce) čekáme na potvrzení výjimky ministerstva zdravotnictví na konání závodů. Potom budeme přesně vědět, jaký bude jejich průběh. Dá se ale říct, že počítáme s tím, že se závody na 99 procent uskuteční.

S účastí diváků ale asi nepočítáte?

Samozřejmě. Účastní se závodníci, jejich týmy a organizátoři. Letos mají diváci bohužel smůlu.

V jakém stavu je v současné době soutěž jako taková?

Světový pohár začne týden před námi v Německu. Podle informací tamních organizátorů to bude také bez diváků, v podobném režimu jako u nás. Zatím nemáme informace o tom, že by v disciplíně cross country měl být nějaký závod z důvodů epidemie koronaviru zrušen. Proto tedy vše běží podle naplánovaného scénáře.

Při pořádání MS v biatlonu docházelo k porušování bezpečnostních pravidel, na což si stěžovalo mnoho Novoměšťáků. Lze očekávat, že vzhledem k ustupující epidemii budou v květnu pravidla mírnější, ale s jakými opatřeními počítáte?

Opatření budou samozřejmě korespondovat s aktuální epidemickou situací. Lidé ze zahraničí samozřejmě budou přijíždět. To, kolik a jakých testů budeme muset dělat, nám musí říct ministerstvo zdravotnictví. A my se jejich příkazům samozřejmě podřídíme. Předpokládáme, že závodníci a jejich realizační týmy budou muset mít negativní PCR test před příjezdem do České republiky a budou jej také muset s určitou periodicitou opakovat. Jestli se do toho budou nasazovat ještě antigenní testy, nevím, ale je to možné. Dnes ale není možné predikovat. Víme jen to, co bylo včera. Každopádně připravujeme závody bez diváků a tak, aby bylo zajištěno bezpečí všech zúčastněných i obyvatel v Novém Městě.

Závody se jako každoročně budou konat ve Vysočina Areně. O tom, že je pro cross country závody ideální svědčí i to, že zdejší kolo Světového poháru vyhrává pravidelně ocenění za nejlepší část celého poháru. V jakém stavu je Arena letos a co by se tu dalo vylepšit?

Nám to tady velmi vyhovuje, co se týče zdejšího prostředí i skvělého umístění. Jsme si vědomi, že velký podíl na tom, jakou mají závody ve světě odezvu, má samotná Vysočina Arena a závodní okruh, na kterém už prakticky osm let beze změn jezdíme. Co se týče parametrů Vysočina Areny, tak je to pro náš sport dostačující. Budeme rádi, když se podaří zrekonstruovat a dobudovat třeba sociální zařízení, ale zvětšování Areny a tribun pro horská kola potřeba není.

Horská kola už za ty roky k Novém Městu prostě patří. Ohledně možností pořádat zde závody Světového poháru jednáte každoročně se Sportovním klubem, ale také s Novým Městem. Jaká je s nimi spolupráce? Jak hodnotíte spolupráci?

Se Sportovním klubem máme standardní obchodní vztah, za pořádání závodů platíme nájemné za podmínek, které jsou smluvené. Za Vysočina Arenu jsme proto rádi a jsme rádi, že zde můžeme Světový pohár pořádat, protože to je ideální místo pro tuto aktivitu. Dobré vztahy máme ale i s městem, od kterého cítíme podporu. Samozřejmě současná situace je bezprecedentní a nikdo neví, jak se k tomu budou stavět lidé. Jsem si vědom, že pořádání závodů obnáší příjezd cizích lidí do regionu, byť všichni budou otestováni.

I vzhledem k tomu, že se závody jedou bez účasti diváků, se nabízí otázka, jestli tedy není lepší pořádat podobné akce třeba na jednom sportovišti, čímž by pro závodníky i realizační týmy odpadla potřeba přesouvat se dokola po celé Evropě. Uvažovalo se o něčem podobném i u horských kol?

Loni byl v podstatě celý Světový pohár zrušen. Jely se pouze závody v Novém Městě. Letos už se ale o podobné variantě neuvažovalo. Profesionální sport dnes funguje po celém světě, ruší se jen minimum akcí a myslím, že i společnost si zvykla na to, že závody vidí jen na televizních obrazovkách. Horská kola proto nejsou výjimkou. Samozřejmě to ale není příjemné ani pro nás. Emoce spojené s přítomností diváků chybí nám všem. Doufám, že letošní rok je ten poslední, kdy nás tohle všechno provází.

V jaké kondici jsou čeští jezdci?

Všichni závodí, takže z tohoto pohledu tu žádný výpadek není. Česká jednička Ondřej Cink v lednu prodělal koronavirus, ale už je v pořádku. Na posledním závodě v Itálii, kde bylo deset nejlepších jezdců světa, se umístil na čtvrtém místě. Formu tedy bude mít určitě skvělou i v Novém Městě.