Stavba Sportovní haly jde do finále

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Budova Sportovní haly, stojící na místě bývalého střediska, působí téměř monumentálně. Jak by ne. Sportovní hala je největší investicí posledních let a jsou s ní spojena …

Stavba Sportovní haly jde do finále

Budova Sportovní haly, stojící na místě bývalého střediska, působí téměř monumentálně. Jak by ne. Sportovní hala je největší investicí posledních let a jsou s ní spojena očekávání veřejnosti i sportovních trenérů, kteří se těší, až ji budou moci využívat se svými svěřenci. V době psaní tohoto článku byla stavba z venkovní části dokončena a uvnitř probíhaly poslední stavební práce. „Doděláváme interiér a zpevňujeme plochy kolem haly,“ upřesňuje Kamil Skalník z firmy Staredo. Dělníci dokončují rozvody instalací a pokládky podlah. Stavbu se podařilo včas zastřešit a zajistit před zimou, a proto nenabrala žádný časový skluz. „V současné době nám koronavirová krize komplikuje některé dodávky materiálů, konkrétně podlahové krytiny, ale jinak s tím nemáme problém,“ vysvětluje Skalník, jak současná omezení dopadla na průběh stavebních prací. Podle parametrů z projektu totiž musí stavebníci použít konkrétní výrobek, a pokud by se jeho výroba zastavila, mohla by to být pro včasné dokončení stavby velká komplikace. Podle Skalníka se ale vyplatí být trpělivý. Měnit projekt a shánět nějaký jiný materiál by možná trvalo déle než čekání na dodávku původního. Dělníci na stavbě pracují s rouškami, ale jinak to na stavbě opravdu vypadá, jako by se nic mimořádného nedělo.

Dominantou interiéru haly je už v tuto chvíli lezecká stěna. Zabírá celou zadní část objektu a její výška je úctyhodná. Však se kvůli ní také zvyšoval strop celé budovy. „Je to multifunkční hala určená pro více sportů. Vše je vymyšleno tak, aby se dala rychle přizpůsobit konkrétním požadavkům. Například lezeckou stěnu bude možné oddělit od zbytku haly sítěmi a horolezci si nebudou překážet s ostatními sportovci. Lezeckou stěnu stavěla specializovaná firma. My jsme připravili železobetonové sloupy na zavěšení jednotlivých dílů. Montáž pak probíhala podle projektu, na kterém jsme spolupracovali mimo jiné i s novoměstskými horolezci. Stěna by jim proto měla vyhovovat,“ dodává Skalník.

Závěrečná fáze stavby je podle Skalníka vždycky specifická. „Nejdůležitější je zkoordinovat návaznost jednotlivých subdodavatelů a dodavatelů, aby na stavbu přicházeli po sobě tak, aby si nepřekáželi a nevznikaly dlouhé prodlevy.“ Stavebníci se ale snaží nic nepodcenit a vše dohodnout dlouho dopředu. Největší subdodavatelé jsou na stavbě přítomni kontinuálně, dveře, okna a podobné drobnější prvky jsou objednány dlouho dopředu. Nemělo by se tedy stát to, že stavbu něco výrazně zablokuje. Nezbývá než věřit, že v tomto směru si město svoji smůlu už vybralo v případě rekonstrukce I. ZŠ. Hala by měla být hotova do léta.