SP horských kol se blíží

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

První jezdci startují v sobotu 20. května. Akce ale už začíná v pátek bikerským exhibičním závodem.

SP horských kol se blíží

Největší sportovní akce letní sezony v Novém Městě na Moravě je tu. Mezinárodními cenami ověnčený Světový pohár horských kol ve Vysočina Areně. A začne se pěkně zostra! V pátek od 18 hodin se v areálu pojede takzvaný Short track, exhibiční jízda na kratší trati plná adrenalinu a soubojů. „Závod trvá řádově kolem půl hodiny, maximálně 40 minut. Jede se na zkráceném okruhu, který je o něco jednodušší než klasický, na kterém závodníci pojedou v sobotu a neděli,“ vysvětluje předseda organizačního týmu Petr Vaněk. Diváci mohou podle něj očekávat například velké množství soubo v cílové rovince. V cyklistickém světě je Short track v podstatě zcela nová disciplína, která se uchází o zařazení do oficiálních soutěží. „Short track by podle všeho měl být už od roku 2018 zařazen do standardního programu Světového poháru,“ dodává Vaněk.

Hlavní sportovní program v podstatě kopíruje loňské mistrovství světa. V sobotu 20. května se pojedou závody mužů U 23 a ženy Elite. V neděli 21. května diváky čeká jízda žen U 23 a mužů Elite.

„Byli bychom rádi, kdyby návštěvníci nenechali příjezd na poslední chvíli,“ apeluje Petr Vaněk. Vyplatí se přijet již v pátek odpoledne, protože páteční program je zdarma. Ten, kdo se chystá do Vysočina Areny v sobotu, by měl přijet s dostatečným předstihem, aby mohl pohodlně zaparkovat. Kromě ubytovacích kapacit v hotelích a penzionech v Novém Městě a okolí počítají organizátoři i se stanovým kempem. Ten bude fungovat od čtvrtka 18. května od 12 hod. do neděle 21. května do 18 hod.

Závody horských kol ve Vysočina Areně patří už řadu let k nejlepším z celého Světového poháru, a tak se organizátoři snaží desetitisíce návštěvníků, kteří na ně přijíždějí z celé Evropy, zabavit ještě i něčím jiným než samotnými jízdami. Letos to bude trialový kouzelník Danny Macaskil, který se svým kolem dokáže neuvěřitelné kousky. Na jeho vystoupení se můžete těšit v sobotu 21. května, kdy bude svůj um předvádět v přestávkách mezi závody i po nich. „Je to největší ikona, světová hvězda zábavního ježdění a má tisíce fanoušků po celém světě,“ vysvětluje Vaněk. Kromě toho ale organizátoři počítají i s osvědčeným nočním závodem, kam se mohou přihlásit i amatérští jezdci, a samozřejmě také s celou řadou soutěží a aktivit pro děti.

Závody by letos neměly nijak výrazně omezit ani dopravu v našem městě. Všechna auta, se kterými návštěvníci přijedou, budou parkovat v prostoru mezi Medinem a Vysočina Arenou. Tamní parkovací plochy jsou totiž prý dostatečné. Žádná omezení jinde v Novém Městě nebudou. Jediná dopravní změna se bude týkat silnice na Jiříkovice. Z Jiříkovic tak nebude možné dostat se do Nového Města zkratkou kolem sjezdovky, ale pouze po hlavní silnici přes Radňovice.