Sochy pod novoměstskou oblohou

Rubriky: Noviny
Aneta Linková  Sdílet článek na nebo

Ocelové květy i monumenty z krajky v krajině na devíti místech Města.

Sochy pod novoměstskou oblohou

Ocelové květy i monumenty z krajky v krajině
První ročník sochařské přehlídky Sochy pod novoměstskou oblohou 2021 – 2022 společně organizují město Nové Město na Moravě a Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Na devíti místech v samotném centru představují výrazného českého umělce, sochaře Čestmíra Sušku. Autor je znám svými monumentálními ocelovými skulpturami, které vznikají recyklací velkých průmyslových ocelových nádrží, například pivních tanků, vápenných sil atd. Vdechuje cisternám nový život, proměňuje je ve zdobné objekty, „ocelové květy.“
K těmto objektům přistupuje mnoha různými způsoby. Do základního tvaru cisterny vyřezává plazmovým hořákem ornament. Jde o jednoduché vzory, pro které čerpá inspiraci z dekorů ubrusů, záclon, svetrů, malířských válečků, krajek, deček a dalších věcí, které nás denně obklopují. Z odpadních dílů znovu skládá ornament, který se otiskuje rzí na archy papíru, vzniká originální grafická technika „rezotisk“.
Následně z těchto odpadních dílů svařuje nový výtvor. Jindy cisterny přeřízne a svařuje z nich nový tvar, často otevírá do skulptury okna, dveře, nebo umožňuje  vnitřkem vystoupat jako na rozhlednu nebo třeba na kazatelnu. Pracuje s myšlenkou interakce, odkrývá divákovi vnitřní prostor skulptury, umožňuje nahlédnout dovnitř a především dívat se skrz. Vnímat svět rozložený do ornamentu.

„V rámci přehlídky chceme Suškovu tvorbu představit komplexněji. Kromě výstavy v exteriéru připravujeme na září 2021 ve spolupráci s Horáckým muzeem výstavu komorních objektů v podkroví muzea, plánujeme výstavu autorských rezotisků a kreseb v Horácké galerii.“ říká Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie.

Soubory ke stažení