Slovo hejtmana

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

O zemědělstvi

Slovo hejtmana

Zemědělství – výroba a spotřeba potravin je dnes zásadním problémem na celém světě. Tak třeba západní země produkují mnohem více potravin, než spotřebují a logicky ty přebytky chtějí realizovat a prodat jinde – tedy také u nás. A my pak máme problém s uplatněním vlastní produkce. Dochází k paradoxům, že nemáme radost z dobré úrody, protože ji nemáme jak uplatnit a výkupní ceny se snižují. Naopak v případě neúrody nebo krize může nastat v České republice velký problém, protože nejsme soběstační a jiné státy samozřejmě budou zásobovat přednostně sebe. Je to dnes strategická otázka.

My jako spotřebitelé můžeme situaci pomoci jednoduše tím, že budeme přednostně nakupovat a konzumovat české produkty. Ostatně i pro naše organismy to je lépe, neboť naše těla jsou na ně po dlouhé časy zvyklá, a tak jsou pro nás a naše zdraví přirozeně vhodnější. Třeba cizokrajné ovoce je atraktivní, ale nahrazování kvalitních jablek a hrušek a jiných domácích tradičních plodů těmito zdálky dováženými a uměle postupně dozrávajícími produkty je pro náš organismus nepřirozené a dlouhodobě nezdravé.

Musím pochválit naše zemědělce, kteří se v té celosvětové konkurenci snaží domluvit, přestože to není lehké. Musí aktuálně reagovat na konkrétní situaci, zároveň nemohou zapomínat na péči o krajinu. Skutečnost, že vše komplikují zvyšující se sucha, snad už ani není třeba připomínat. Ale je nutné hledat dlouhodobá východiska a řešení. Voda je zdrojem života, pohled na hynoucí lesy je tristní.

V zájmu naší budoucnosti se musí spojit celá společnost. Nemyslet jen na krátkodobé zisky, jež přinášejí často devastaci přírody, ale být schopni a ochotni i leccos ze svého pohodlí a výhod dílčího prospěchu obětovat. Jsem rád, že naši zemědělci to tak většinou vnímají.

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina