Pernštejn v Rokytně

Rubriky: Noviny
Nové Město na Moravě  Sdílet článek na nebo

Dětský den v Rokytně byl tentokrát trochu jiný, než na jaký byly děti zvyklé. Výcvikové středisko Obůrka, kde se akce konala, totiž tentokrát navštívil Vratislav …

Pernštejn v Rokytně

Dětský den v Rokytně byl tentokrát trochu jiný, než na jaký byly děti zvyklé. Výcvikové středisko Obůrka, kde se akce konala, totiž tentokrát navštívil Vratislav II. z Pernštejna, nejvyšší kancléř království českého a rytíř řádu Zlatého rouna, který kdysi vlastnil nejen Novoměstské panství, ale také zámky v Tovačově, Litomyšli, Přerově, Prostějově a Plumlově a byl i pánem hradu Pernštejna.

Do Rokytna se přijel podívat i se svou manželkou Marií Manrique de Lara a s celým dvorem. Děti i přítomní dospělí se mimo jiné dozvěděli některé pikantnosti ze života tohoto šlechtice, jehož manželka byla poněkud zvláštní a ke svému okolí dosti necitlivá. Obklopovala se pochmurnými relikviemi, největší zalíbení a potěšení měla v lidských lebkách, které jí Vratislav z Perštejna ochotně vozil z cest.

Spolu s urozenými manželi dojely do Rokytna i dvorní dámy, kuchař, Vratislavův písař, lovčí dvorní malíř, kat, panna klíčnice i početný zástup panošů. Ti všichni se pak postarali o soutěže pro děti.

A aby překvapení nebylo málo, dojeli také motorkáři a nejmladší obyvatelé Rokytna stejně jako čtyřiadvacet školáků z Brna, kteří si už potřetí nenechali Dětský den v Rokytně ujít, si mohli jejich silné stroje zblízka prohlédnout a někteří se na nich dokonce i kousek svezli.

A ještě jedna novinka děti čekala. Mohli sledovat ukázku létání modelu bezpilotního letadla zvaného dron. I to přijali malí oslavenci s velkým nadšením.

Ani tentokrát nechyběl DJ David Hamerský, který celé dopoledne obohatil veselými písničkami. Rokytenským hasičům, kteří akci pořádali, se tentokrát Dětský den opravdu povedl. Na příští rok tak nastavili laťku hodně vysoko. Určitě ale neusnou na vavřínech a budou se snažit zase překvapit. -hzk-