Nová zahrada MŠ Drobného

Rubriky: Noviny
Nové Město na Moravě  Sdílet článek na nebo

V malém jezírku, obrostlém rákosinami, se prohánějí ryby. Kočka, která jde okolo, je chvíli mlsně pozoruje a pak se ztratí ve vysoké trávě, aby se objevila o kousek dál na skalce, kde voní rozličné druhy květin a bylinek.

Nová zahrada MŠ Drobného

V malém jezírku, obrostlém rákosinami, se prohánějí ryby. Kočka, která jde okolo, je chvíli mlsně pozoruje a pak se ztratí ve vysoké trávě, aby se objevila o kousek dál na skalce, kde voní rozličné druhy květin a bylinek. Nová zahrada mateřské školy působí skutečně idylickým dojmem.
Práce na zahradě začaly před více než rokem. Dětem se slavnostně otevřela na konci školního roku, a až se vrátí z prázdnin, mají se rozhodně na co těšit. „Je tu jezírko, kde mohou pozorovat vodní živočichy, zahrádka s bylinkami, o které se spolu s učitelkami mohou starat, prolézačky, klouzačka, ale také třeba zvonkohra nebo hmyzí domeček, kde je možné pozorovat jeho obyvatele,“ říká ředitelka mateřské školy Ivana Buchtová. Zahradu nechala vybudovat zejména kvůli tomu, že v MŠ Drobného přibyly tři třídy dětí, které se sem v roce 2014 přestěhovaly ze zrušené školky v Tyršově ulici. „Krásnou zahradu jsme měli i tam, některé prvky jsme proto nechali přestěhovat. Většina věcí je tu ale nových,“ říká Buchtová. Takzvaná přírodní zahrada je podle ní trend současnosti. Na rozdíl od klasického hřiště tu totiž děti mají mnohem více příležitostí, jak se zabavit. Najdou tady například zvonkohru, mohou se projít po speciálním hmatovém chodníku a snažit se hádat, na jakém materiálu zrovna stojí. Dominantním povrchem je tráva a vše je z přírodních materiálů. Na zahradě nechybí samozřejmě ani pískoviště a různá zákoutí, kde se mohou děti schovat.

„Na zahradu budou moci z bezpečnostních důvodů maximálně dvě třídy a paní učitelky budou muset být velmi obezřetné. Ne že by dětem hrozilo nějaké nebezpečí, vše je uděláno tak, aby byly splněny předepsané normy, ale přece jenom je potřeba na děti dohlédnout,“ říká Buchtová. Děti jsou podle ní ze zahrady nadšené a nejvíce se jim líbí jezírko a rybky v něm. Bylinky ze zahrádky, o které se děti budou starat, rády využijí kuchařky. V keramické dílně děti ve spolupráci s učitelkami vyrobily cedulky s popiskami k jednotlivým rostlinám a zákoutím. Je prý jasné, že o aktivity na přírodní zahradě bude velký zájem. „Budeme mít přesný rozpis, kdy do zahrady která třída půjde. K vůli bezpečnosti, ale také kvůli tomu, aby nám zahrada vydržela co nejdéle v tak krásném stavu, v jakém je dnes,“ dodává Buchtová. -kb-