Na kole dětem

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Benefiční jízda Na kole Žďárskými vrchy se ani letos nevyhne Novému Městu na Moravě. Cyklisté se tu krátce zastaví 5. srpna, aby nabrali dech a …

Na kole dětem

Benefiční jízda Na kole Žďárskými vrchy se ani letos nevyhne Novému Městu na Moravě. Cyklisté se tu krátce zastaví 5. srpna, aby nabrali dech a občerstvili se před posledním úsekem své cesty, která končí u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou. U kašny za katolickým kostelem se také sejdou se zástupci města. Cyklisté s sebou samozřejmě přivezou i kasičku, do které bude možné přispět dobrovolnou částkou. „Loni se nám podařilo vybrat přes 300 tisíc korun. Z toho 190 tisíc jsme věnovali Nadačnímu fondu Krtek, který podporuje onkologicky nemocné děti, 50 tisíc jsme darovali pediatrickému oddělení Nemocnice v Novém Městě na Moravě a 16 tisíc dětskému oddělení Nemocnice v Jihlavě,“ říká organizátor benefice Aleš Wasserbauer. Fondu Krtek podle něj poputuje i tento rok většina z vybraných peněz. Letos bude mít prý jedinou podmínku, aby nemocnice za peníze pořídily takové vybavení, které dětem pobyt v nemocnici zpříjemní. „Nechci, aby za to nemocnice kupovaly lékařské vybavení a přístroje, jde mi o to, aby se děti během hospitalizace cítily lépe a dokázaly na chvíli zapomenout, že jsou v nemocnici,“ říká Wasserbauer. Sám má přitom s léčbou onkologického onemocnění své zkušenosti. „V roce 2007 mi byl v 21 letech diagnostikován nádor a důsledkem byla vysoká amputace ve stehně. V té době jsem se setkal s lidmi z Nadačního fondu Krtek, který pomáhá onkologicky nemocným dětem. Již v nemocnici, když jsem se léčil, jsem si řekl, že jak se vyléčím, tak pomůžu těm, kteří to potřebují, a oplatím to těm, kteří pomohli mně. Můj první projekt bylo vytvoření cyklistických dresů, za pomoci sponzorů, které jsem oslovil. Následný zisk z prodeje putoval ve prospěch fondu Krtek,“ vysvětluje Wasserbauer svoji motivaci, která ho k organizování závodů přivedla.

Benefiční jízda bude stejně jako loni startovat ve Žďáru nad Sázavou v 9:30, trasa bude mít zhruba 65 kilometrů a startovné je dobrovolné. Celý výtěžek poputuje nemocným dětem. Zapojit se ale může každý cyklista kdekoliv na trase. Ta povede přes Cikháj, Herálec, Křižánky, Sněžné, Kadov, Nové Město na Moravě a zpět do Žďáru nad Sázavou. Po celou dobu jízdy na bezpečnost a plynulost dopravního provozu dohlíží Policie ČR. Základní zdravotnická služba je zajišťována pořadateli. Zároveň bude k dispozici doprovodný vůz, který pojede s pelotonem a bude možné do něj uložit náhradní díly, příp. i teplé oblečení v případě nepříznivého počasí. „Určitě to má smysl. Koho odrazuje počet kilometrů, toho můžu ujistit, že v pelotonu je tak skvělá atmosféra, že si ani neuvědomí, kolik toho najel,“ dodává Wasserbauer. Z Nového Města by měli cyklisté vyrážet po druhé hodině odpolední.

Cyklistické desatero pro jízdu v pelotonu Na kole dětem Žďárskými vrchy:

 • Při jízdě si vždy chraň hlavu přilbou.

 • Nepoužívej za jízdy sluchátka.

 • Měj s sebou povinnou výbavu pro cyklisty

 • Při jízdě v pelotonu upozorni na překážku, ukaž rukou ostatním za sebou.

 • Při každé změně směru jízdy dej včas a zřetelně znamení paží.

 • Oblékej si barevné a světlo odrážející oblečení.

 • Před každou jízdou na kole i během ní platí zákaz požívání alkoholických nápojů.

 • Dbej rad a pokynů Policie ČR a organizátorů.

 • Buď ohleduplný k ostatním účastníkům cyklojízdy i k ostatním účastníkům silničního provozu.

 • Chovejte se tak, jak bys chtěl, aby se ostatní chovali k tobě!

 • Děti do 10 let mohou jet na kole na veřejných komunikacích pouze v doprovodu osoby starší 15 let.

-kb-