Noviny

Koupání v přírodě má svá rizika

Rubriky: Noviny
/ Kryštof Benoni

Rozhovor s vedoucím krajské hygieny Josefem Roháčkem

Koupání v přírodě má svá rizika

Co ovlivňuje kvalitu vody na koupalištích? 

Kvalitu vody v přírodním koupališti (rybníce) nejvíce ovlivňuje z pohledu hygienika dotace živinami (hlavně dusík a fosfor) z přítoků, teplota vody a průběh počasí během koupací sezóny. Dalšími významnými faktory jsou možná znečištění odpadními průmyslovými vodami, splaškovými vodami např. z okolních rekreačních objektů, možné přikrmování rybí obsádky v rybníce, větší výskyt vodního ptactva.

Jaké nebezpeční při koupání hrozí? 

Když pominu obecná ohrožení, tak my hygienici se setkáváme hlavně s alergickou reakcí člověka na látky produkované sinicemi a se střevními a žaludečními potížemi při náhodném polknutí vody (hlavně u dětí, ty při dovádění často spolykají větší množství vody).

Je rizikové koupat se kdekoliv? 

Ano, je to rizikové. Rozhodně nedoporučuji lidem koupat se kdekoliv. Protože u mnoha vodních ploch nevíme přesně, co s vodou do rybníka přitéká, do jaké míry jsou přítoky znečištěny. Podle zápachu, podle znečištění břehů, podle znečištění hladiny, podle průhlednosti, podle výskytu trusu vodních ptáků by každý sám měl posoudit, zdali je ochoten se v něm vykoupat. Doporučuji koupat se ve vodních plochách, které hygienická stanice, popř. provozovatel pravidelně v létě monitoruje, a sledovat hodnocení kvality vody na infotabulích u takovýchto přírodních koupalištích.

Dříve byli lidé zvyklí vlézt do každého rybníka, je to možné i dnes? 

Možné to je, ale jak jsem již uvedl výše, rozhodně to nedoporučuji.

Jak může být rybniční voda nebezpečná? 

Z pohledu hygienika vidím nebezpečí při koupání v rybniční vodě v možném znečištění odpadní splaškovou vodou, kdy hrozí akutní střevní a zažívací potíže. Další problémem může být vodní ptactvo nakažené parazity – motolicemi, kdy se ve vodě vyskytují larvální stádia těchto motolic (cerkárie), které mohou pronikat do kůže koupajících se lidí, a tím způsobují zánětlivou reakci kůže, která je velmi nepříjemná a bolestivá. Další hlavní problematickou oblastí je výskyt sinic ve vodě. Při přemnožení dochází u citlivějších jedinců při styku s těmito organismy k alergické reakci kůže, sliznic, očních spojivek. Některé druhy sinic také produkují silný toxin, který při spolykání takovéto vody způsobuje žaludeční a střevní potíže, malátnost, bolest hlavy, horečku. Je prokázán i negativní vliv na funkci jater.

Jak dlouho monitoruje hygienická stanice kvalitu koupališť?

Od roku 2002 jsme v letním období pravidelně kontrolovali jakost vody u 5 rybníků v okrese Žďár nad Sázavou. Od roku 2016 přibylo ještě přírodní Koupaliště v Novém Městě na Moravě.

Jak je na tom Žďársko, jsou tu příhodné podmínky na koupání pod širým nebem? 

Vzhledem k tomu, že v našem okrese pramení většina řek, a rybníky se tedy nachází na horních tocích řek, lze předpokládat, že znečištění toků a potažmo i rybníků nebude velké. Na druhou stranu na Vysočině nemáme tolik pěkných teplých slunných dnů jako např. na jižní Moravě.

Kde je voda nejčistší? Kam byste lidem doporučil jít se koupat?

Obecně lze říct, že nejčistší bývají zatopené lomy, které nemají žádný významný povrchový přítok a proudí do nich studená, čistá podzemní voda. Žádné doporučení pro náš okres bohužel dát nemohu. Za těch mnoho let, co sledujeme kvalitu vody v rybnících v našem okrese, nelze vyzdvihnout jeden rybník, který by dlouhodobě převyšoval svojí kvalitou vody ostatní. Zkrátka se to mění. Jeden rok se drží dobře jeden rybník a druhý rok zase jiný. Čím přesně je to způsobeno, však nejsem schopen říct.

Jaká jsou základní hygienická pravidla, pokud bychom chtěli minimalizovat zdravotní rizika? 

Jak už jsem řekl, každý člověk by si sám měl posoudit (podle vzhledu, zápachu, výskytu mrtvých ryb, výskytu většího množství trusu vodních ptáků, podle výskytu vodního květu), zdali se chce opravdu vykoupat v takovéto vodní nádrži.

Co dělat po koupání?

Obsahuje-li voda vyšší vegetační zákal, tzn. je-li nižší průhlednost, citlivější jedinci a alergici by se měli určitě osprchovat.

NOVOMĚSTSKÁ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • IČ: 00372854
  • DIČ: CZ00372854
  • Datová schránka: zdcsqvm
  • Registrační značka:: OÚ 3714-1491