Jaký bude příští rok?

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Rozhovor s Michalem Šmardou

Jaký bude příští rok?

Letošní závěrečný účet má velmi dobrý výsledek. Čím to je?

Nejásal bych. Je pravda, že v loňském roce jsme hospodařili s přebytkem 14 milionů korun, což je pěkné číslo. Hlavně v době, kdy masivně investujeme. Dobré hospodaření nám umožnilo rozjet spoustu projektů, na které jsem celkem hrdý. Ale letos se vše změní. Takže budeme muset mnoho věcí přehodnotit. Je dobře, že jsme na krizi připraveni, ale nikdo dnes nedokáže odhadnout všechny důsledky počínající krize a jejich hloubku.

Letos se bude investovat téměř 100 milionů. Jak se městské investiční projekty vyvíjejí? Z čeho máte největší radost?

Budu mít velkou radost, až se konečně podaří dokončit dostavbu 1. ZŠ. To je nejtěžší stavba, jakou jsem dosud na radnici zažil, a všechny ty komplikace a zdržení mě hrozně štvou. Od začátku je to strašný boj. Ale teď už to zvládneme. Takže z dokončení této stavby budu mít určitě největší radost. Naopak moc pěkně probíhala stavba kanalizace v Petrovicích. Vše šlo podle plánu a podařilo se nám zajistit i celoplošné opravy silnic. Ono jde ale i o ty drobnější stavby a opravy v různých částech města. No a samozřejmě vlajkovou lodí je Sportovní hala.

Sportovní hala je de facto hotová. Jak se vám líbí?

Mám z haly velikou radost. Je to jeden z našich největších projektů. Sportovní hala zajistí dobré podmínky pro řadu sportů. Těší se na ni děti, mládež, ale i spousta dospělých. Novoměšťáci na ni čekali padesát let. Hala podle mě pěkně zapadla do prostředí a vypadá dobře. Je na ní zkrátka odvedena fakt dobrá práce. Moc děkuji všem, kdo se na tom podílejí.

Když se ohlédnete zpět do časů, kdy se všechny ty velké investice posledních let teprve plánovaly, jaký z toho máte dnes pocit?

Jsem spokojený s tím, že se nám podařilo splnit všechny sliby, které jsme Novoměšťákům před deseti lety dali. Od bazénu přes sportoviště, lidušku, bydlení pro seniory, nové parcely až po zmíněnou halu. Opravili jsme i velkou část ulic a hodně peněz jsme investovali do našich škol. V obou školách jsou nově vybudované odborné učebny, konečně jsou bezbariérové, včetně výtahů. Neuvěřitelným způsobem se zvýšila úroveň technického vybavení škol. Jsem hrdý na to, že máme dost míst i v mateřských školách. Pamatuji si, jak kdysi někteří lidé říkali, že budování nových tříd ve školkách je zbytečné. Dnes se nám tyto třídy hodí. A můžeme říct, že na rozdíl od jiných měst se umíme postarat i o dvouleté děti, jejichž rodiče potřebují jít do práce.

Takže máte splněno. A co dál?

Musíme připravit nový plán na příštích deset let. Už jsme ho začali projednávat se zastupiteli a mám pocit, že se docela shodujeme na tom, kam napřít síly. Určitě bychom měli investovat do zanedbané infrastruktury. Kompletní opravu sítí a komunikací si zaslouží Betlém, Holubka a Brožkáč. Důležitá je bezpečnost dopravy ve všech koutech města. Nejhorší je situace na Masarykově, proto zde začneme. Rád bych zároveň prosadil i automatické radary na místech, kde piráti silnic nejvíc ohrožují bezpečnost našich lidí. Měli bychom dotáhnout do obce projekt nové smuteční síně. Ve sportu je to rozjezd haly, tréninkové fotbalové hřiště, rekonstrukce menších hřišť v různých částech města a své náklady budou mít i další projekty ve Vysočina Areně a cyklostezky. Samostatnou kapitolou je bydlení. Chtěl bych, aby se vedle síťování parcel podařilo postavit i bytové domy. To je pro nás velmi důležité. 

Podařilo se nám získat podporu pro výstavbu domova pro seniory, kteří potřebují péči. Z toho mám velkou radost, ale myslím si, že investice do sociálních služeb budou muset pokračovat.

Jste velkým propagátorem otevřeností hospodaření a zapojování lidí do rozhodování. Co je např. ten vámi tolik podporovaný participativní rozpočet?

Celou dobu tady mluvíme o velkých projektech a investicích. Ale město dělají příjemným místem k životu i drobné zásahy do parků, veřejného prostoru, ulic, náměstí nebo příměstské přírody. Jedna lavička, hřiště, altánek nebo třeba kašna může zlepšit život víc, než bychom čekali. A my bychom byli rádi, kdyby lidé sami s takovými projekty přicházeli. Doufám, že se to podaří. Do konce července může každý napsat na zapojse.nmnm.cz a popsat tam svůj návrh. Tak všechny prosím, ať se nestydí a napíšou. Ať máme naše město příští rok zase o něco lepší. 

K zapojování lidí do rozhodování ale nestačí jen participativní rozpočet. Na podzim bych rád uspořádal sérii setkání s občany z různých částí města, abychom probrali budoucí investici přímo s těmi, kterých se budou týkat. Jde o to, aby každý mohl říct, jak si představuje budoucí podobu své ulice. To je přístup, který se nám už v minulosti vyplatil. Takto jsme podrobně probrali návrhy velkých změn s lidmi na Tyršovce, na Budovatelů, Hornické a podobně. Teď chytáme nové projekty a zase je s lidmi samozřejmě probereme.

Zdá se, že to nejhorší z koronavirové krize máme za sebou, souhlasíte?

To neumím posoudit. Každopádně jsme připravenější a už snad nebudeme tak zaskočeni, pokud se vývoj znovu zhorší. Naši lidé krizi zvládli dobře. Nabídek pomoci nám přišlo víc než požadavků. Je to skvělý pocit, když poznáte, že jste starostou města, kde lidem záleží na sousedech, jsou ochotni pomoci a umí přiložit ruku k dílu. Velmi příjemně mne překvapila i profesionalita a skvělá práce zaměstnanců nemocnice. Byli perfektně připraveni na příliv desítek tisíc lidí při biatlonu a stejně dobře zvládli i ochranná opatření, se kterými později přišla vláda.Takže mohu říct, že po této krizi jsem na naše lidi pyšný a vím, že je na ně spoleh.

Začne se podle vás vše zlepšovat, nebo ekonomická krize teprve přijde? Jaká bude?

Doufám, že zdravotní situace se bude zlepšovat a že jsme to společně zvládli. S ekonomikou to ale podle mě bude horší. Vím, že pan předseda vlády a paní ministryně financí říkají, že bude vše v pořádku. Já se musím přiznat, že tak optimistický nejsem. Mám strach, že řada malých a středních podniků na Vysočině bude mít velké problémy. Může dojít k rušení řady pracovních míst. Zkrátka mám obavu, že nás čekají těžké časy. A to se nedá vyřešit tím, že si budeme pořád jen půjčovat. My se budeme snažit městský rozpočet připravit na propad příjmů. Bude důležité, abychom na jedné straně zbytečně neutráceli a na druhé straně přehnanými škrty nezpůsobili větší škody, než je nutné. 

Jaké bude léto v Novém Městě? Mnoho kulturních akcí se muselo zrušit. Nebude to tady trochu smutné?

Léto v našem městě určitě smutné nebude. Žijeme v krásném městě uprostřed nádherné přírody. Věřím, že si každý z nás dokáže udělat trochu volna, aby si ho užil s rodinou. Je pravda, že jsme museli zrušit řadu akcí, které mají lidé rádi. Bylo to však nezbytné a bezpečí lidí bylo pro mne osobně nejdůležitější hodnotou. Ale mohu vás všechny ujistit, že si to v září alespoň trochu vynahradíme.