Noviny

Jakou cenu má sníh?

Rubriky: Noviny
/ Kryštof Benoni

Ohrožuje umělý sníh životní prostředí?

Jakou cenu má sníh?

Nové Město v těchto dnech žije horskými koly  a  zimní radovánky jsou minimálně na půl roku mimo hru. Možná, že to je správná doba zamyslet se nad tím, jak nás vycházejí draho?

Bez umělého zasněžování bychom se asi neobešli. S tím souhlasí všichni, kdo mají v Novém Městě na Moravě na starosti přípravu lyžařských i biatlonových závodů. Navzdory letošní bílé zimě se na přírodní sníh nelze spolehnout a sníh se musí vyrobit. K tomu, aby tratě pokryla dostatečná vrstva sněhu, slouží celá baterie sněžných děl a také zásobník sněhu, který dokáže uchovat dostatečné množství sněhu po celý rok. Úspěšné biatlonové a lyžařské závody jsou jistě dobrým důvodem pro tak nákladnou přípravu. Jenže ta nestojí pouze peníze. Vodu pro sněžná děla berou organizátoři z okolních vodních toků.

V lednu 2016 při společném šetření Správy CHKO a vodoprávního úřadu byl zjištěn významný pokles hladiny v rybníce Koupaliště, přesahující 70 cm,“ píše se ve zprávě CHKO Žďárské vrchy. A to je problém. V rybníce a okolních potocích žijí velmi vzácné druhy živočichů, u kterých hrozí, že se o nich děti v budoucnu dozví jen z čítanek. Dobrým příkladem pro naši krajinu je typický rak říční. Brutální pokles vody přitom způsobil to, že odkryl místa, kde tito obratlovci přečkávají zimu, a snížil tak jejich šance na přežití na minimum. Organizátoři závodu sice vodu z rybníka a potoka čerpat mohou, zavázali se ale, že hladina nepoklesne více než o 25 cm. A to nedodrželi.

Podle slov představitelů Sportovního klubu došlo k porušení podmínky proto, že bylo nutné naplnit zásobník sněhu a současně vyrábět technický sníh na přípravu tratí. „Zmíněný souběh způsobil, že jsme odebrali více vody oproti dohodnutým normám. K  tevýroběchnického sněhu je zapotřebí několika faktorů. Minusová teplota vzduchu, nízká teplota vody, nízká relativní vlhkost vzduchu, příznivý rosný bod a vítr. Všechny tyto faktory se musejí sejít, teprve poté můžeme technický sníh vyrábět. Vhodné podmínky byly jen pár dnů, proto byl odběr vyšší,“ vysvětlil Ladislav Slonek ze Sportovního klubu. Novoměstští lyžaři tedy zaplatili pokutu 90 tisíc Kč, avšak zdaleka nejsou sami. Normy porušují lyžařské areály po celé ČR, a Česká inspekce životního prostředí tak udělila pokuty v celkové výši 450 tisíc korun. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry je jejich chování škodlivé. V situaci, kdy se ČR začíná potýkat s nedostatkem vody, asi značně.

Kauza v Novém Městě má ale, zdá se, dobrý konec. Ochranáři i sportovci zakopali válečnou sekeru a jsou připraveni v budoucnu lépe spolupracovat. „Nikdy už se nebude plnit zásobník a zároveň připravovat tratě. Odběr jsme stabilizovali,“ řekl Ladislav Slonek. Navíc se také ukázalo, že samotný zásobník sněhu může mít pozitivní dopad na stav vody v Cihelském rybníce, a to zejména v letních měsících. Pozvolna tající sníh totiž zásobuje koryto dostatkem čisté vody, a průtok je tak i přes panující sucho v normálu. Zpátečku tedy zařadili i ochranáři. „Z dosavadních zkušeností, které s umělým zasněžováním v CHKO Žďárské vrchy máme, vyplývá, že lze skloubit provozování sportovních areálů s ochranou přírody, je však třeba důsledně dodržovat dohodnutá pravidla,“ podotkla Petra Doležalová ze Správy CHKO. Vypadá to tedy, že ochránci přírody i sportovci společnou řeč skutečně našli. Byla by to dobrá zpráva nejen pro raka říčního.

NOVOMĚSTSKÁ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • IČ: 00372854
  • DIČ: CZ00372854
  • Datová schránka: zdcsqvm
  • Registrační značka:: OÚ 3714-1491