Důležité informace posledních dnů

Rubriky: Noviny
Veronika Teplá  Sdílet článek na nebo

Vláda konečně schválila opatření, kterými zajišťuje lepší podmínky pro zaměstnance, kteří nemohou pracovat. Cílem je, aby lidé nedostávali výpovědi, nepadli na dno a po skončení …

Důležité informace posledních dnů

Vláda konečně schválila opatření, kterými zajišťuje lepší podmínky pro zaměstnance, kteří nemohou pracovat. Cílem je, aby lidé nedostávali výpovědi, nepadli na dno a po skončení mimořádných opatření se mohla ekonomika znovu rychle nastartovat. Těm opatřením se říká „kurzarbeit“ a fungují i v jiných zemích, hlavně v Německu. U nás tenhle jednorázový balíček připravila ministryně práce Jana Maláčová a pojmenovala ho Antivirus.

🦹‍♂️
Antivirus se dá zjednodušeně popsat takto:

🅰️Pracujete v podniku, který byl uzavřen rozhodnutím vlády?
Stát proplatí 80% z náhrady vaší mzdy.

🅱️Pracujete v podniku, jehož činnost byla omezena v důsledku karantény? (třeba vypadly dodávky materiálu a podobně)
Stát proplatí 60% z náhrady vaší mzdy.

👍Důležité je, že peníze vám vyplatí zaměstnavatel a o náhradu žádá stát on. Ta by měla přijít rychle a bez průtahů a zbytečné administrativy. Zaměstnanec se tak nemusí o nic starat.

🤱
Ošetřovné na člena rodiny mohou mít lidé po celou dobu krize v případě dětí do 13 let (když mají 13 v tomto období, platí to celou dobu). A je to schváleno i pro živnostníky!

🤯
Vláda připravila i program na podporu OSVČ.  OSVČ by měly dostat 25 tisíc korun.

🏧
Platí, že daňová přiznání je možné podávat až dno konce června, živnostníci nemusí platit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění a některé další úlevy z splacení daní a odvodů.

🤝
Odloženy jsou platby některých poplatků. Například poplatek za psa můžete platit až do září.

👮‍♀️
Policisté se zaměřili na dodržování opatření na ochranu obyvatel před šířením koronaviru. Prohřešky řešili s několika lidmi, ale situace se o hodně zlepšila.

🎠🚯🚷
Nejsme schopni zajistit pravidelné čištění laviček, hřišť a podobně. Veškerý mobiliář proto samozřejmě může být zdrojem nákazy. Je potřeba dodržovat přísnou hygienu. Mýt si ruce po příchodu z venku a nesahat si na obličej.
Raději nepoužívejte s dětmi dětská hřiště.

🙌
O pomoc v dobrovolnickém centru se mohou přihlásit nejen senioři, ale i lidé, kteří jsou hůře pohybliví nebo jsou v karanténě. Nestyďte si říct o pomoc, od toho jsme tady.

☎️ 602 555 156 – pomoc seniorům a lidem v karanténě

 
Dotazník