Co symbolizují Stolpersteiny

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Vysvětluje Michal Klíma z Nadačního fondu obětem holocaustu

Co symbolizují Stolpersteiny

Proč instalujeme Stolpersteiny?

Je to připomínka lidí, kteří nemají hrob, protože byli zavražděni v období holokaustu. Je to projekt, který je celosvětový. V mnoha městech po světě jsou v místech, kde bydleli lidé, kteří se nevrátili z koncentračních táborů, umísťovány tyto kameny jako připomínky jejich osudů a toho, že zde žili a odsud byli deportováni a už se nevrátili.

Jak často se s nimi v našich městech můžeme setkat?

Je to poměrně časté, ale samozřejmě těch lidí, kteří zahynuli, byli zavražděni během holokaustu, je násobně více, než je Stolpersteinů. Přesto, když jdete například v Praze po Starém Městě, najdete jich tam spoustu. A stejně tak i na mnoha jiných místech. Musím ale říct, že slavnost, která byla zde v Novém Městě na Moravě, byla mimořádná. Já sám jsem se zúčastnil několika kladení Stolpersteinů a musím říct, že jednoznačně to, co jsem viděl u vás, bylo úžasné, a chtěl bych za to moc poděkovat. Bylo to profesionální a provedené s velkou úctou k těm lidem. Nadšený jsem byl přístupem a projevem pana starosty Michala Šmardy.

Mají Stolpersteiny ještě nějaký jiný význam, který je pro dnešní dobu důležitý?

Myslím si, že je dnes důležité připomínat si historii obecně. Jsme totiž svědky toho, že historie je různým způsobem zkreslována a jinak vykládána, nebo naopak se zamlčují mnohé věci, které se staly. Takže myslím, že z tohoto hlediska je to opravdu potřebné.

Znal jste Jiřího Bradyho osobně?

Ano, znal jsem ho velmi dobře. Seznámili jsme se už po pádu komunismu. On velmi často vzpomínal na svoje mládí v Novém Městě a myslím, že by byl velmi rád, kdyby se dnešního dne dožil. Na památce jeho rodiny a jeho sestry mu velmi záleželo. A ta se nyní bude připomínat právě i díky těmto Stolpersteinům.

Michal Klíma je synem spisovatele Ivana Klímy. V prosinci 1989 spoluzakládal nakladatelství a vydavatelství Lidové noviny a od roku 1990 byl jeho ředitelem. Počátkem devadesátých let spoluzakládal Unii vydavatelů, která se stala prvním vydavatelským sdružením v postkomunistických zemích. Později byl jejím předsedou a české vydavatele také zastupoval ve Světové asociaci novin. Publikuje v Lidových novináchHospodářských novinách, týdenících Ekonom, StrategieMarketing & Media, Marketing Sales Media, v tabletovém týdeníku Dotyk, na webech MediaGuru, Mediář, iHNed a dalších.V roce 2018 byl zvolen členem správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Je předsedou správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu a předsedou spolku Památník Hartmanice, který spravuje Horskou synagogu v Hartmanicích a provozuje v ní expozici o spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.