Co čeká Horácké muzeum v příštím roce?

Rubriky: Noviny
Kryštof Benoni  Sdílet článek na nebo

Rozhovor s kurátorkou Alicí Hradilovou

Co čeká Horácké muzeum v příštím roce?

Jaké změny plánujete v Horáckém muzeu?

Změn bude hned několik. Dlouhodobým problémem u nás v muzeu je absence toalet pro veřejnost. Návštěvníkům musíme dennodenně vysvětlovat, že je nemáme. Je to tím, že v muzeu není dostatek místa. Proto je v plánu výstavba přístavku na dvoře muzea. Tam bude jak prostor pro kanceláře zaměstnanců muzea, tak veřejné WC. V plánu je také výtah, aby bylo muzeum konečně bezbariérové.

Prý plánujete také změnit stálou expozici?

Ano. To máme v plánu už dlouho. Současná expozice je stará 30 let a upřímně řečeno, je to hodně vyčpělé. Často zdůrazňuji, že muzeum v dnešní době není jen od toho, aby v něm byly vystaveny historické předměty. Muzeum by mělo být centrem vzdělávání, kulturních aktivit a mělo by s návštěvníky komunikovat moderním způsobem. A mělo by být výkladní skříní města. Ročně sem zavítá 12 tisíc návštěvníků, většinou turistů, a to je poměrně velké číslo.

Současné expozice vám tedy nevyhovují?

V dnešní době už se to prostě dělá jinak. Stačí nakouknout do některého z okolních muzeí. Ve Žďáře, v Poličce, v Litomyšli. Samozřejmě nikdy nebudeme mít tolik peněz ani zaměstnanců jako tato muzea, ale ten způsob prezentace změnit můžeme. Všichni se úplně předhánějí, aby jejich muzeum bylo moderní, aby se v něm zabavili dospělí i děti, něco se tu dozvěděli. Muzeum by mělo být živý organismus. Změníme tedy nejen způsob instalace, ale například i celkové pojetí. Přibude více interaktivních a audiovizuálních prvků.

Na co se tedy můžeme těšit?

Vznikne nová expozice Nového Města, což tady dosud chybělo. Ta bude v přízemí. Měla by návštěvníkům přiblížit život v našem městě. Velmi vypovídající je myslím porovnání dřívějších dob s obdobím socialismu. Tam je vidět, jak devastující tahle doba byla. Aby na novou expozici bylo místo, trochu zeštíhlíme etnografickou expozici. Soustředíme ji do jedné místnosti, kde vznikne rekonstrukce horácké chalupy. Nová by také měla být expozice lyží. Její polovinu bychom rádi udělali takovou více odpočinkovou. Hodně interaktivní a zábavnou. Plány máme hotové. Teď jen čekáme na peníze, ale věřím, že když to dobře půjde, pustíme se do toho už příští rok.