Noviny

Celý rok ve stopě

Rubriky: Noviny
/ Aneta Linková

Jaký tematický rok čeká Nové Město na Moravě po letošním Roce divadel?

Celý rok ve stopě

Jaký tematický rok čeká Nové Město na Moravě po letošním Roce divadel?

Rok 2022 bude Rokem lyžařů. Téma je nejen oslavou významných osobností spojených s lyžováním, ale především příležitostí, jak oživit tradici, propojit generace, organizace a spolky. Program je téměř kompletní a už teď vás můžeme pozvat na celou řadu skvělých akcí.

Už na začátku ledna odstartují závody Zlaté lyže, které jsou jedny z nejstarších, ale i nejvýznačnějších lyžařských závodů pořádaných v České republice. První ročník závodů se uskutečnil v Novém Městě na Moravě v roce 1934.

Speciálně k Roku lyžařů připravujeme ve spolupráci s Petrem Hladíkem Podcasty ze stopy. Ať už příběh, rozhovor nebo vzpomínka bude každý měsíc k poslechu na všech kanálech města. „Série by měla představit historii lyžování včetně výroby lyží na Novoměstsku. Měla by nabídnout pohled na to, jak lyžování ovlivnilo životy lidí z Nového Města a okolí. Posluchačům by pak měla dát ucelený pohled na to, proč se běžecké lyžování stalo na Horácku takovým fenoménem. Podcastová série bude nabízet portréty významných osobností lyžování, zaměří se také ne jednotlivé etapy a poskytne i servis rekreačním lyžařům, kteří míří na Novoměstsko,“ říká Petr Hladík.

Další velkou akcí, kterou připravuje Nadační fond ve spoluprací s městem a Horáckým muzeem, je naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku, která bude mít celkem 11 zastavení. Trasa povede z Vratislavova náměstí směrem k Harusáku přes Vysočina Arenu, Mercedesku na Bělisko. Dále bude směrovat ke katolickému hřbitovu a odtud k vlakovému nádraží směrem k bývalé truhlářské dílně Slonek. Poslední zastavení bude na Oboře. Trasu zakončíme opět na náměstí a bude určena pro všechny generace, přístupná bude například i maminkám s kočárky nebo hůře pohyblivým lidem. Doufáme, že projít si ji budete moci od léta 2022.

Sportovní klub plánuje na 13. 2. 2022 závody rodinných štafet ve Vysočina Areně.

Možná jste také v minulých týdnech postřehli, že Nové Město na Moravě získalo velice unikátní dar v podobě původní ceny zlaté lyže. Vladimír Kosour, syn Bohumila Kosoura, závodníka a několikanásobného vítěze závodu Zlatá lyže, při osobním předání Zlaté lyže řekl: „Sice jsem ji zdědil po otci, ale mně nepatří, nevyhrál jsem ji. Patří do Nového Města a Novoměšťákům a budu rád, když bude vystavena v muzeu jako připomínka slavného závodu Zlaté lyže a jeho vítěze, mého otce.“ S panem Kosourem mladším se ještě setkáme v dubnu na besedě.

Lyžařské téma se promítne i do tradičních novoměstských akcí, jako je masopust, rej masek na Harusáku, slavnosti Nova Civitas, muzejní noc. Nadační fond zahalí do lyžařského pláště i svůj tradiční Pochod srdcem Vysočiny a pro příští rok to bude Pochod po stopách mistrů.

Na závěr Roku lyžařů připravuje Horácká galerie a Horácké muzeum zajímavé výstavy o lyžování. Právě v muzeu bude umístěna již zmíněná zlatá lyže od pana Kosoura. K organizaci Roku lyžařů se připojily kromě novoměstských organizací a spolků také například firma KASTLE CZ, SPORTOVNÍ KLUB NMNM A SKISNOWPARK.

Tento rok tak není jenom rokem kulturních akcí. Snahou města je především zajistit skvělé podmínky pro lyžaře. V letošní zimní sezoně by proto měly proběhnout zásadní změny v údržbě tratí. Město uzavřelo se Sportovním klubem NMnM a mikroregionem Novoměstsko memorandum o spolupráci, které má za cíl zajistit a zlepšit kvalitu běžeckých tratí. Pokud budou dobré podmínky, běžkaři si na Novoměstsku užijí až 150 km udržovaných tratí. S údržbou letos mikroregionu Novoměstsko a Sportovnímu klubu NMnM navíc pomůžou Technické služby s.r.o., které si nově pořídily čtyřkolku na najíždění tratí. A nejlepší je, že ji použijeme i v létě – třeba na singltreky nebo trasy pro horská kola.

S K O L

NOVOMĚSTSKÁ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • IČ: 00372854
  • DIČ: CZ00372854
  • Datová schránka: zdcsqvm
  • Registrační značka:: OÚ 3714-1491