Noviny

Broučci na Kamenici

Rubriky: Noviny
/ Kryštof Benoni

Připomeňme si výročí spisovatele Jana Karafiáta

Broučci na Kamenici

Letos tomu bude již dvanáct let ode dne, kdy náš přední ornitolog a zanícený milovník Vysočiny doc. RNDr Karel Hudec se skupinkou přátel postavili na vrchu Kamenice u Roženeckých Pasek malý pomníček věnovaný památce Karafiátových Broučků. Malá, pamětní destička na kamenné mohylce zde připomíná jména a pomyslné letopočty narození a úmrtí všech příslušníků Broučkovy rodiny. Pro umístění takového památníku Karel Hudec snad ani nemohl najít vhodnější místo. Nabízí se tu jedinečné panorama Žďárských vrchů od Buchtova kopce, přes Prosičku až po Karasínskou rozhlednu, malebná scenérie luk, lesíků a polí nad Roženeckými Pasekami a Věcovem, daleké výhledy mimo jiné i k Jimramovu, kde se Jan Karafiát narodil a kde v roce 1874 dopsal poslední řádky svého nesmrtelného díla Broučci. (Existuje však i názor, že k dokončení Broučků došlo až během Karafiátova pobytu na Valašsku v Hrubé Lhotě). Genius loci Kamenice doplňují i vysazené a pečlivě ošetřované chudobky a jalovec v okolí pomníčku.

Tento neumělý pomníček, s pamětní deskou vytisknutou na inkoustové tiskárně a proto častokrát nahrazovanou, na Kamenici tedy stojí již zmíněných 12 let. V jeho blízkosti vyrostly turistické přístřešky a vyhlídkový panel. Pomníček se objevil na turistických mapách a průvodcích, píše se o něm i na internetových portálech. A tak se Kamenice i s pomníčkem staly oblíbeným cílem nejen mnoha turistů, školních výprav ale i místních občanů, kteří se tu scházejí při různých akcích. Děti z věcovské školy tam pravidelně chodí zjara broučky probouzet a na podzim uspávat. Scházejí se zde i „budovatelé“ pomníčku, nyní bohužel již bez jeho hlavního „stavbyvedoucího“ a architekta Karla Hudce, který na sklonku roku 2017 zemřel. Cílem jejich poutí, často s rozverně veselým programem, není jen kochat se krásou Vysočiny a pobavit se četbou a rozborem některých dílčích epizod a roztomilých prohřešků ze života Broučků ale hlavně – připomenout půvab a nadčasový výchovný náboj Karafiátova díla a oživit tak, v současné uspěchané době poněkud utuchající, zájem o četbu Karafiátovy knihy.

K sepsání Broučků inspirovalo Jana Karafiáta pozorování rojů světélkujících svatojánských broučků, odborně zoologicky nazývaných světlušky, nejen během dětství v rodném Jimramovsku ale i během pozdějšího období stráveného v Polabí. Světlušky byly v tehdejší době nepochybně mnohem hojnější než v současnosti. Na jejich postupném mizení se, kromě řady dalších ekologických příčin, prokazatelně podílí i světelné znečištění oblohy způsobené nadměrným veřejným osvětlením. Sympatická iniciativa „Bystřická obloha“ si dala jako cíl snížit na Bystřicku mnohdy zbytečné večerní a noční svícení, zachovat tmavou noční oblohu a omezit tak negativní vlivy světelného znečištění. Kéž by to pomohlo i vysočinským populacím světlušek.

Ale zpět k našemu pomníčku na Kamenici. Neustále rostoucí oblíbenost Kamenice činí z tohoto vrchu jakési kultovní místo Vysočiny. Její spojení s romantickými příběhy Broučků i se životem a dílem jejich autora – povzbuzuje snahu upravit stávající skromný pomníček Broučků do poněkud trvalejší, řemeslně i výtvarně dokonalejší podoby. Jsme přesvědčení, že jde o finančně i organizačně nenáročný a splnitelný záměr, který by důstojným způsobem připomněl osobnost a oslavil stěžejní dílo velkého jimramovského rodáka Jana Karafiáta od jehož úmrtí letos uplynulo 90 let.

Milan Peňáz

 

NOVOMĚSTSKÁ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • IČ: 00372854
  • DIČ: CZ00372854
  • Datová schránka: zdcsqvm
  • Registrační značka:: OÚ 3714-1491