Biatlon v lockdownu

Rubriky: Noviny
Aneta Linková  Sdílet článek na nebo

Rozhovor s Michalem Šmardou o biatlonu v lockdownu.

Biatlon v lockdownu

Rozhovor s Michalem Šmardou o biatlonu v lockdownu.

V Novém Městě se konaly hned dva díly Světového poháru v biatlonu. Jak to město zvládlo?

Pro organizátory bylo mimořádně obtížné zajistit bezpečný průběh závodů, ale zvládli to. Museli zajistit pohyb osob v samostatných zónách, pravidelné testování všech účastníků, úplné uzavření areálu i jeho okolí a navíc patřičná opatření i v místech ubytování.

Město mělo se závody paradoxně méně práce než v běžných dobách. Nebyly zde tisíce diváků, aut a dopravní komplikace.

Takže z hlediska města to byla vlastně taková pohoda a fandění u televize?

Tak jsem to nemyslel. Pravidelné testování účastníků probíhalo v naší Sportovní hale. Realizační tým je plný Novoměšťáků, se zajištěním bezpečnosti pomáhají naši policisté, omezení dopravy a pohybu jsme řešili především s našimi občany. Každé závody jsou i velkým náporem na přírodu a na náš les. Takže práce bylo určitě dost. Jen v ulicích města a v jeho okolí byl nezvyklý, možná až děsivý klid.

Mezinárodní závody v době pandemie nevzbuzují pouze nadšení. Objevily se i hlasy proti?

Světové poháry se bohužel časově potkaly s prozatím nejtvrdším omezením pohybu občanů. To vyvolalo u řady lidí pochopitelné emoce. Proč my se nesmíme jít projít do sousední obce, a biatlonisté se k nám sjíždějí z celého světa? Proč my nesmíme do areálu, a oni mohou volně pobíhat po okolí? My se zde chráníme a závodníci k nám donesou virus z celého světa. Proč musí být celý areál i les uzavřený? Proč si také nemůžeme jít zalyžovat nebo zaběhat do okolí Arény?

Tyto hlasy se ve městě objevily a bylo cítit mnohem víc negativních emocí než obvykle.

Co na to říkáte? Končí éra přátelského přijímání biatlonistů v Novém Městě?

Rok bojujeme s pandemií a lidé nevidí výsledky. Nemají ponětí o tom, jak a kdy to vše skončí. Naštvanost je čím dál větší. Někteří jednotlivci z řad návštěvníků se navíc skutečně chovali hloupě. Běhali po městě bez roušek, motali se po obchodech. Lidé jsou na to vše citlivější a reagují ostřeji. Není to jen věc biatlonu. V dnešní době lidé reagují agresivněji i na mnohem menší a méně sporné věci. Starosta musí udělat vše, aby dal lidi dohromady a pomohl jim najít klidné řešení. Myslím, že se to nakonec daří.

Takže se můžeme těšit na skvělou novoměstskou atmosféru, přívětivost a hrdost místních nadšenců?

No jasně. Tenhle příběh biatlonu bez diváků je těžkou zkouškou. Ale v našem městě máme skvělé lidi, kteří se s tím vyrovnají a jsou hrdí na to, co u nás generace nadšenců vybudovaly a dokázaly. Nenecháme si nic líbit, dokážeme se ozvat, ale taky jsme hrdí patrioti a umíme se pořádně veselit. Už abychom to zase mohli při svěťácích roztočit!